Kanarya 
sevenlerin 
dikkatine...

     Dünyada bir çok ülkede çeşitli kanarya ırkı yetiştirilip hem ülkesinin dünyaya tanıtılmasında etkili olmuş, hem de maddi olarak kendisine ve ülkesine döviz girdisi yapmış ve halen yapıyor.
     PEKİ BİZ TÜRKİYE KANARYA YETİŞTİRİCİLERİ NE YAPTIK?
     Dedelerimizden gelme bilgilerle padişahlık döneminde İstanbul, in adlı bir ırk yetiştirildiğini duyduk. O da tescili olmadan kayboldu.
     Sadece dünyadaki ırk kuşlarını taklit etmekten başka bir hünerimiz yok. Onu da başarabilsek kendi ülkemizde o ırkları bile yetiştirip dünya standartlarına uygun yarışmalara giremiyoruz. Sadece Avrupa’da bizi temsil eden vatandaşlarımız bu konuya eğiliyorlar, dereceler alıyorlar. Bir de Türkiye’de belirli bir potansiyele sahip vatandaşlarımız menfi menfaatlerinden dolayı bu konuya ağırlık veriyorlar ve maalesef başarılı olamıyorlar.
     Benim önerim; Dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan Türkiye’ye mahsus BÜLBÜL ÖTÜŞLÜ KANARYA’yı tanıtmak...
     Neden teknolojinin bu kadar ilerlediği dünyada bu kuşlarımızı tanıtmayalım. Yetiştirilmesi çok zor olduğu için maalesef bülbül ötüşlü kanarya da yok olmak üzere.
     Zorları başarmak başarı için savaşan insanların başarısıdır.
     Ankara Kanarya Sevenler Derneği’nin büyük desteğiyle ve şahsi çabalarımla üç senedir talebeler yetiştirerek BÜLBÜL ÖTÜŞLÜ KANARYA konumunu kalıcı olan belirli bir duruma getirmeye çalışıyorum ki, bu konuda da bu sene başarılı oldum.
     Talebelerim çok güzel bülbül ötüşlü kanaryalar yetiştirdi. Sizlerle beraber bu konuya eğilip birlikte çalışarak biz de BÜLBÜL ÖTÜŞLÜ KANARYA yetiştiriyoruz diyelim mi?
     Dünyaya kendimizi tanıtalım mı?
     Ne dersiniz?
     Maalesef BÜLBÜL ÖTÜŞLÜ KANARYA yarışmaları Türkiye’de özelliğini kaybettiği için talebelerim belirli şehirlerde olan yarışmalara girmeyi reddetti. Bu yüzden de elde olan bülbül ötüşlü kanaryaların bir kısmını meraklı kişilere sattılar. Ama o da Türkiye içinde bu konuya meraklı olmayıp da sadece dinlemek isteyen belirli bir kitleye gitti.
     Önerilerime cevap verirseniz sevinirim...
     ***
     YİNE AYRICA DÜNYADA YALNIZ TÜRKİYE’YE AİT OLAN SİZLERİN BİLE BİLMEDİĞİ BÜLBÜL ÖTÜŞLÜ SULTAN PAPAĞANININ (BÜLBÜL ÖTÜŞLÜ KANARYA GİBİ İSTEDİĞİNİZ ZAMAN ÖTTÜREBİLDİĞİNİZ) ŞU ANDA CANLI ÖRNEĞİ ANKARA KANARYA SEVENLER DERNEĞİ’NDE BULUNMAKTADIR.
     SİZ BÜLBÜL ÖTEN SULTAN PAPAĞINI HİÇ DUYDUNUZ MU?
     TABİİ Kİ DUYMADINIZ... BU KONUDA DA ÇALIŞMALARIMIZ ÜRETİM SAFHASINDA. ÇOK KISA ZAMANDA BUNU DA DÜNYAYA TANITMA ÇABASINDAYIZ. AMA ÖNERİMİZ ÖNCE TÜRKİYE’DEKİ ÖTÜM KONUMUNDA KANATLI HAYVANSEVERLER DUYSUN, BİRLİKTELİĞİMİZ OLSUN, DAHA SONRA DA BUNU DA DÜNYAYA TANITALIM...
     NE DERSİNİZ?
     Bu konudaki ilgilerinizi bekliyorum...
     Saygılarımla...

     Uğur İyiaksu
     Cep: 0.542.330 52 75
     e-mail: uiyiaksu@turk.net